Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

Zadbaj o siebie i bliskich

Zadbaj o siebie i bliskich

Dzieci zostają w domu, zamknięto część sklepów i wszystkie miejsca rozrywki, część osób pracuje zdalnie, wszystko po to, by powstrzymać koronawirusa. Co możemy zrobić, by czuć się bezpieczniej? 

Wprowadzone są działania profilaktyczne, takie jak: zakaz imprez i zgromadzeń, zamknięcie szkół i uczelni, muzeów, kin, teatrów, centrów handlowych, jedzenie z restauracji tylko na wynos, praca zdalna, apele o ograniczenie wychodzenia z domu. Oznacza to inny tryb naszego codziennego życia. Warto zaplanować, co zrobić, kiedy musimy ograniczyć kontakty z innymi osobami lub w razie, gdyby była konieczność odbycia kwarantanny. 

Miej pod ręką ważne telefony

Sprawdź, czy masz aktualną listę kontaktów do rodziny, przyjaciół, szkoły dziecka, współpracowników i pracodawcy, sąsiadów, lekarza, z którym się kontaktujesz w pierwszej kolejności. Sprawdź, dokąd zadzwonić albo udać się w przypadku, kiedy podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem:

  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku, ul. Piotra Skargi 8, tel: 59 843 12 91, 608 205 830;
  • całodobowa infolinia o koronawirusie: 800 190 590

Co możesz zrobić, żeby czuć się spokojnie?

  • Zaplanuj, jak możesz pomóc tym, którzy powinni zostać w domu: omów z nimi, kto dostarczy jedzenie, kto zaopiekuje się zwierzętami domowymi, itp. Przedyskutuj, co będzie potrzebne, jeśli będą musieli poddać się kwarantannie.
  • Ustal z bliskimi, kto Tobie dostarczy jedzenie, zaopiekuje się dziećmi i zwierzętami domowymi, jeśli sam będziesz poddany kwarantannie. 
  • Napisz na kartce: z kim się skontaktować, gdybyś zasłabł, oraz informację, że np. w domu bez opieki czekają zwierzęta. Włóż do portfela. 
  • Bądź z bliskimi w kontakcie telefonicznym lub mailowym.
  • Jeśli mieszkasz sam i zachorujesz na COVID-19, możesz potrzebować pomocy. Jeśli dodatkowo cierpisz na przewlekłą chorobę, poproś rodzinę i przyjaciół o częstszy kontakt i sprawdzanie Twojego stanu zdrowia.
  • Możesz zgłosić się telefonicznie do naszego Ośrodka z informacją, że potrzebujesz pomocy.
  • Buduj sąsiedzką sieć kontaktów i pomocy. Jeśli ktoś z sąsiadów jest osobą starszą, samotną, ma ograniczone możliwości poruszania się, choruje przewlekle i powinien zostać w domu, możesz ofiarować mu pomoc w zakupie leków czy jedzenia.
  • Bądź na bieżąco – sprawdzaj aktualne informacje epidemiologiczne i komunikaty w wiarygodnych źródłach. Wybierz program telewizyjny, stację radiową, portal, którym ufasz. Nie wierz w plotki, internetowe porady i alarmy wysyłane z niezidentyfikowanych źródeł. 
  • Zadbaj o zdrowie emocjonalne Twoje i Twoich bliskich. Odpoczywaj, wysypiaj się, jedz regularnie posiłki. Wspieraj bliskich. Podziel się swoimi obawami z rodziną. Rób przerwy w oglądaniu, czytaniu lub słuchaniu wiadomości o koronawirusie.
  • Zaloguj się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, żeby móc odbierać e-recepty bezpośrednio na telefon i mail, a także – w razie potrzeby – upoważnić kogoś do ich odbierania. Sprawdź, czy Twoje bliskie osoby, zwłaszcza te starsze, są zalogowane na Internetowym Koncie Pacjenta i mogą Cię upoważnić do odebrania e-recepty. Sprawdź, jak zalogować się na IKP
  • Nie udostępniaj w Internecie wiadomości od razu po tym, jak Cię przestraszyły lub wzburzyły. Sprawdź najpierw, jakie jest ich źródło. Niektóre osoby z rozmaitych powodów mogą wykorzystywać Twoje obawy, oferować Ci cudowne lekarstwa lub środki zaradcze, pisać, że ktoś sławny wyzdrowiał itp. Możesz dostać np. fałszywy mail, a kiedy klikniesz, stracisz pieniądze z konta. 
  • Pamiętaj, nie potrzebujesz zapasów na pół roku. Zachowaj zdrowy rozsądek, bo inaczej wydasz pieniądze i będziesz wyrzucać żywność. 

 

Fot. Designed by Freepik

Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803