Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

„Z miłości do życia” czyli…

„Z miłości do życia” czyli…

W strukturach MOPR w Słupsku nieprzerwanie od 1995 r. działa Stacja Joannitów. Jej funkcjonowanie stanowi ważny element systemu pomocy społecznej i ochrony zdrowia w naszym mieście. Stacja mieści się przy ul. Szczecińskiej 99 i realizuje zadania zgodnie z umowami partnerskimi. Dzięki temu co roku wpływają do nas darowizny finansowe i rzeczowe, które są przeznaczane na potrzeby funkcjonowania Stacji. Przez cztery ostatnie lata jest to wartość około 200 tys. zł w formie darowizny finansowej i rzeczowej.

Ciągłe wsparcie

Pracownicy Stacji ściśle współpracują z działem usług opiekuńczych i specjalistycznych a także z pracownikami socjalnymi, lekarzami POZ i pielęgniarkami środowiskowymi w przychodniach na terenie Słupska oraz organizacjami pozarządowymi.

- Działania pracowników Stacji polegają na organizowaniu i zabezpieczeniu opieki dla osób chorych w niezbędny, ale dostępny sprzęt medyczny i artykuły medyczne pozyskane z darowizn. Joannitki wspierają i nadzorują czynności pielęgniarskie w środowiskach objętych usługami opiekuńczymi co wpływa na podniesienie jakości świadczenia usług opiekuńczych i pozwala na zwiększenie kompleksowości świadczonego wsparcia zwłaszcza w czynnościach medycznych – mówi Halina Matynia, kierownik Działu Usług Opiekuńczych i Specjalistycznych w MOPR. - W tym roku do końca kwietnia aż 153 osoby skorzystały z tego rodzaju wsparcia. Pielęgniarka i opiekunka medyczna swoimi działaniami głównie obejmują podopiecznych w ich miejscach zamieszkania. W tym roku do tej pory odbyło się aż 922 takich wizyt. Pracownicy wykonali ponad 2,5 tysiąca zabiegów w domu pacjentów takich jak m.in. pomiary tętna i saturacji, założenie i zmiana opatrunków, czy też porady pielęgnacyjne i instruktaże dotyczące funkcjonowania chorego i jego rodziny w domu. W tym roku łącznie 195 osób otrzymało wsparcie ze Stacji Joannitów – wylicza p. Matynia.

Inne działania pracowników Stacji Joannitów

Pracownicy Stacji swoimi działaniami obejmują również mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” przy ul. Leśnej 2. Praca pielęgniarek Stacji Joannitów dla mieszkańców DPS-u trwa nieprzerwanie od początku jego istnienia domu tj. od grudnia 2004 r.

Na „Joannitki” możemy liczyć również w czasie pandemii. Pielęgniarki obejmowały opieką domową chorych na covid-19, wykonując usługi pielęgniarskie w pełnym zabezpieczeniu.

- W sytuacjach awaryjnych dowożą samochodami posiłki dla podopiecznych MOPR. Pomocą obejmują podopiecznych mieszkań chronionych w zakresie leczenia ciężkich ran odleżynowych wspomagając sprzętem i materiałami do leczenia ran. Kontaktują się również z lekarzem rodzinnym i pogotowiem ratunkowym w razie potrzeby i opiekują się chorymi do czasu przyjazdu służb medycznych. Na prośbę opiekunek z Działu Usług Opiekuńczych i Specjalistycznych, oceniają stan zdrowia ich podopiecznych – informuje Katarzyna Filipiak, Zastępca Dyrektora MOPR w Słupsku.

Pomoc naszych Joannitek jest nieoceniona i bezcenna. Wszystkie te działania nie byłyby możliwe gdyby nie partnerzy umowy Johaniter-Unfall-Hilfe e.V., Stowarzyszeniem Krajowym Nadrenii-Westfalii (JUH) i Pomorskie Towarzystwo Zakonu Joannitów.

Ciekawa historia

Zakon Joannitów uważany jest za najstarszy z zakonów rycerskich. Jego początki wywodzą się od powstałego w XI wieku w Jerozolimie charytatywnego bractwa szpitalników. Pierwszym patronem był prawdopodobnie św. Jan Jałmużnik z Cypru. W Jerozolimie znacznie bardziej znany był Jan Chrzciciel, stąd zmiana patrona. Joannici byli przede wszystkim szpitalnikami i mimo, iż z czasem stali się też rycerzami, nigdy nie wyrzekli się działalności charytatywnej.

Godłem zakonu stał się ośmioramienny krzyż (znany dziś jako "maltański"), symbolizujący osiem błogosławieństw. Rycerze nosili czarne płaszcze z białymi krzyżami, zaś w czasie bitwy nakładali na zbroje czerwoną tunikę z białym krzyżem łacińskim. Idee zakonu: „walka z niewiernymi i ofiarność dla chorych” sprawiły, że był on w średniowieczu niezwykle popularny.

Idee Joannitów w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie oddaje preambuła, w której zakonnicy mają świadomość miłości bliźniego, ale zarazem trudności i niebezpieczeństw tego świata. W centrum ich codziennych działań znajdują się ludzie, którzy potrzebują wsparcia. Dodają we wspomnianej preambule, że „ (…)pomoc skierowana jest do wszystkich ludzi, bez względu na wyznanie, narodowość czy kulturę. Dotyczy to również tych, którzy potrzebują pomocy w duchowym i emocjonalnym cierpieniu (…)”. Motywacja do działań Joannitów jest zawarta w motto: „z miłości do życia”.

Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803