Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku

Wizyta w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań”

Wizyta w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań”

Pracownicy MOPR w Słupsku byli gośćmi w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” znajdującego się w Gdańsku Oruni. Głównym celem wyjazdu była wymiana doświadczeń oraz przeniesienie dobrych praktyk do Słupska.

Do Gdańska z wizytą pojechali przede wszystkim pracownicy słupskiego Domu Sąsiedzkiego przy ul. Ogrodowej, Biura Projektu MOPR oraz Dyrekcja Ośrodka. Wizyta została staranie zaplanowana, a jej celem była jedna z najlepszych placówek w Polsce działająca na rzecz lokalnej społeczności.
Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań” działa w ramach Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej. Placówka ulokowana jest w Oruni, uważanej przez gdańszczan za jedną z najtrudniejszych dzielnic. Placówka działa już dekadę, co owocuje ogromnym doświadczeniem jej pracowników w aktywizacji mieszkańców dzielnicy na rzecz poprawy jakości ich życia. Przez dziesięć lat w ramach projektów m.in rewitalizacyjnych wprowadzono tu wiele zmian zarówno w otoczeniu jak i świadomości mieszkańców. Ten element pracy był właśnie celem wizyty słupszczan, którzy pytali o najważniejsze kwestie pracy m.in. : Jak nawiązywać skutecznie relacje z lokalną społecznością ? Jak prowadzić streetworking ? Jak organizować Dom Sąsiedzki, aby był atrakcyjną formą aktywizacji wielopokoleniowej, Jakie i jak realizowane były projekty pracowników gdańskiej placówki ? Co się udało a co nie ?  Wizytę wzbogacono poglądowym wyjściem w teren. Gospodarze pokazali efekty realizowanych projektów w przestrzeni dzielnicy.  

Personel „Gościnnej Przystani” ma się czym chwalić i z czego czerpać doświadczenie, jakim chce się dzielić. Przez dekadę buduje z mieszkańcami silną społeczność, angażuje w proces rewitalizacji dzielnicy, współpracując ze specjalistami oferując mieszkańcom wsparcie psychologiczne, aktywizację zawodową, porady prawne. W Domu Sąsiedzkim działa Niepubliczny Punkt Przedszkolny "Domek Sąsiedzki", Klub Młodych Wataha, Klub Seniora, Klub Rodzica Orunia Gościnna. Znajduje się tu także Rada Dzielnicy Orunia.
- Chcemy uczyć się od najlepszych – mówi Klaudiusz Dyjas, Dyrektor MOPR – Wizyta była dla nas wszystkich bardzo cennym i inspirującym doświadczeniem. Spotkaliśmy się osobami z pasją do pracy z ludźmi i na rzecz ich dobra. To praktycy z ogromnym doświadczeniem. Teraz czeka nas praca w naszym lokalnym środowisku w ramach naszych projektów m.in. Domu Sąsiedzkiego, którego głównym celem jest aktywizacja społeczności na terenie prowadzonej rewitalizacji w Słupsku.  

 

Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

mopr@sl.home.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803