Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku

Więcej informacji na temat naszych projektów

Więcej informacji na temat naszych projektów

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że pozyskaliśmy ponad 630 tys. zł dofinansowania z dwóch programów ogłoszonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na realizację zadań związanych z działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów: „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2021" oraz „Opieka wytchnieniowa - edycja 2021”, które są finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego. Obydwa programy będą realizowane do końca 2021 roku.

Skutki pandemii doświadczyły również tę grupę społeczną. Wsparcie dla nich w tym trudnym czasie jest cenne i ważne. W niniejszym tekście rozszerzamy pakiet informacji, które dotyczą tych dwóch projektów.

Asystenci – na start

- W ramach programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej – edycja 2021”, to Wojewoda pomorski przyznał 447 tys. zł. Założeniem ma być wspieranie osób mniej samodzielnych w czynnościach dnia codziennego – mówi Iwona Wilczyńska, kierownik Działu Analiz i Projektów w MOPR. - Wsparcie uzyskają słupszczanie z niepełnosprawnościami w tym również dzieci do 16 roku życia. Asystenci pomogą w zakupach i załatwianiu spraw urzędowych, będą towarzyszyć również w wyjściach do kina, czy teatru - program realizowany będzie do końca roku więc mamy nadzieję, że instytucje kultury zostaną w tym czasie otwarte. Zakres usług będzie dostosowany indywidualnie do potrzeb beneficjentów wsparcia. To już kolejna edycja programu, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że i tym razem spełni oczekiwania słupszczan – podkreśla kierownik.

Wytchnienie” dla opiekunów

Ogromnie cieszymy się również z dofinansowania w ramach projektu „Opieka wytchnieniowa - edycja 2021”. Uzyskaliśmy wsparcie w zakresie pobytu dziennego i całodobowego, a także poradnictwa specjalistycznego. Wszystkie formy wsparcia skierowane są do członków rodzin lub opiekunów prawnych osób z niepełnosprawnością. Znaleźliśmy się w grupie trzech samorządów z naszego województwa, które pozyskały środki na wszystkie rodzaje wsparcia w ramach tego projektu.

Na pobyt dzienny pozyskano środki w wysokości niemal 123 tys. zł, które zostaną przeznaczone na opiekę nad osobami z niepełnosprawnością również nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności w czasie, kiedy ich opiekunowie będą mogli odpocząć lub załatwiać swoje sprawy. 44 tys. zł udało się pozyskać na pobyt całodobowy w ośrodkach wsparcia lub w innych miejscach wskazanych przez uczestnika Programu. Ponadto tak jak w ubiegłym roku będzie świadczone specjalistyczne poradnictwo (psychologiczne lub terapeutyczne) oraz wsparcie w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki, na które pozyskaliśmy niemal 30 tys. zł. W wyniku realizacji tego zadania członkowie rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną zwiększą swoją wiedzę w tym zakresie.

Fot.freepik.com

Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

mopr@sl.home.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803