Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

Widzimy, że jesteśmy potrzebni!

Widzimy, że jesteśmy potrzebni!
Nasz Ośrodek posiada pięć Placówek Wsparcia Dziennego, w którym wychowawcy prowadzą na co dzień zajęcia dla dzieci. „Na co dzień...” ponieważ od niemal roku są zamknięte z powodu pandemii. Od 9 listopada dwie z nich mogą działać w trybie zdalnym. Wydawałoby się, że będzie to bardzo trudne dla wychowawców, aby prowadzić zajęcia w taki sposób. Nie ma jednak dla nich rzeczy niemożliwych.
- W pracy skupiamy się przede wszystkim na utrzymaniu dobrego kontaktu z dziećmi, rodzicami i opiekunami prawnymi, a także na pomocy w nauce, odrabianiu prac domowych – mówi Michał Horodecki koordynator - wychowawca Placówki Wsparcia Dziennego nr 2. - Łączymy się z nimi za pomocą internetu. Praca w takich warunkach jest trudna, inna, ale nie niemożliwa. Nie da się w pełni zastąpić bezpośredniego kontaktu z dziećmi, ale można próbować działać w innym zakresie. Dzięki wsparciu sponsorów (m.in. Pani Patrycji Bednarczyk, firmy Bednarczyk-Med) zorganizowaliśmy w grudniu spotkania ze Św. Mikołajem dla 43 dzieci z PWD nr 2 i 4. Dwoje dzieci otrzymało na własność od sponsorów telefony komórkowe, dzięki czemu mogą brać udział w zajęciach zdalnych. W listopadzie wypożyczyliśmy dwa tablety dzieciom z wielodzietnej rodziny na czas nauki zdalnej, będące na wyposażeniu placówki, także przekazane przez sponsorów – wylicza Horodecki.

Pokłady kreatywności

Pozostali wychowawcy z którymi rozmawiamy podkreślają, że trudne warunki pandemiczne sprawiły, że uruchomiły one w nich pokłady kreatywności, które przedkładają na zajęcia z dziećmi.
- Widać, że jesteśmy potrzebni. Dzieci co jakiś czas wypytują, kiedy placówki będą otwarte. W trakcie trwania pandemii, musieliśmy zmierzyć się z zagadnieniem depresji wśród naszych podopiecznych – dodaje Izabella Ślaska-Tarka, wychowawca Placówki Wsparcia Dziennego nr 4. – Jest to problem, który może narastać, dlatego staramy się skutecznie przeciwdziałać, np. rozwijając talenty naszych podopiecznych. Dziewczynka chciała nauczyć się malować zwierzęta. Znaleźliśmy kurs online, który jej w tym pomógł. W dalszym ciągu prowadzimy warsztaty rękodzielnicze np. tworzenia kartek świątecznych. Mimo trudnych okoliczności dzieci stworzyły aż 108 kartek dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. Staramy się akcentować różnego rodzaju święta i uroczystości np. Andrzejki, Dzień Misia, czy Kota.

Innowacyjnie

- Korzystając z dobrodziejstw internetu, łączymy się z animatorami, którzy prowadzili warsztaty teatralne , a także wychodzimy do biblioteki i stamtąd są prowadzone zajęcia plastyczno – literackie – podkreśla Renata Łapszys wychowawca Placówki Wsparcia Dziennego nr 2. - Z pomocą sponsorów udało się zakupić paczki świąteczne. Organizujemy konkurs „mam talent”, śpiewamy razem piosenki, prowadzimy rozmowy terapeutyczne, gramy na prostych instrumentach, rozwijamy pasje podopiecznych, gramy w szachy itp. Słowem: „stajemy na głowie”, a to wszystko po to, aby dzieci jakoś sobie poradziły w tym trudnym czasie. Jesteśmy dostępni również w czasie weekendów. W naszej pracy staramy się odpowiedzieć na pytanie: „jak słuchać, żeby dzieci mówiły i jak mówić, żeby słuchały”. Czekamy cierpliwie na moment, w którym będziemy mogli otworzyć nasze placówki w trybie stacjonarnym. Mamy ku temu warunki. Możemy dostosować się do każdego reżimu sanitarnego, w którym przyjdzie nam funkcjonować. Zachowaliśmy ciągłość relacji z dziećmi i nie musimy ich odbudowywać – zaznacza wychowawca.
Dodajmy, że w trybie zdalnym działają obecnie placówki nr 2 i 4 ulokowane na ul. Sienkiewicza i Raszyńskiej. Pracownicy pozostałych zostali oddelegowani do wsparcia Placówek Socjalizacyjnych.
 
Na zdjęciach widzimy efekty pracy wychowawców i podopiecznych Placówek Wsparcia Dziennego.
Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803