Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze
Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w art. 50 ustawy o pomocy społecznej – to pomoc przysługująca osobie samotnej, która z powodu wieku lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona.
Usługi te mogą być przyznane także osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, także wspólnie nie zamieszkujący małżonek, wstępni i zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Usługi opiekuńcze obejmują:
-
pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych,
-
usługi o charakterze pielęgnacyjnym i higienicznym
-
oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze obejmują:
-
pielęgnację jako wspieranie procesu leczenia, w tym:
-
pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych;
-
uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt lekarskich, badań diagnostycznych;
-
pomoc w wykupywaniu lub zamawianiu leków w aptece;
-
pilnowanie przyjmowania leków oraz obserwowanie ewentualnych skutków ubocznych ich stosowania;
-
w szczególnie uzasadnionych przypadkach: zmianę opatrunków, pomoc w użyciu środków pomocniczych oraz materiałów medycznych, przedmiotów ortopedycznych, a także pomoc w utrzymaniu higieny;
-
pomoc w dotarciu do placówek służby zdrowia;
-
pomoc w dotarciu do placówek rehabilitacyjnych;
-
Rehabilitację fizyczną i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu w zakresie nieobjętym przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.):
zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub specjalisty z zakresu rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii,
-
współpracę ze specjalistami w zakresie wspierania psychologiczno-pedagogicznego i edukacyjno-terapeutycznego zmierzającego do wielostronnej aktywizacji osoby korzystającej ze specjalistycznych usług opiekuńczych.
-
Specjalistyczna usługa opiekuńcza może być świadczona przez osobę, która łącznie spełnia następujące warunki:
-
spełnia wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. 2005 nr 189 poz. 1598 z późn. zm.);
-
posiada zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy lub pomocy przedmedycznej;
-
posiada zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy w ramach świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.
-
leki, w tym insulinę, podawać może wyłącznie osoba specjalnie uprawniona.
-
W przypadku ubiegania się o pomoc w formie specjalistycznych usług opiekuńczych należy przedstawić zaświadczenie lekarskie o konieczności świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych, zawierające wskazania co do zakresu i proponowanego wymiaru usług.
Ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, termin i miejsce ich świadczenia. Rada gminy określa, w drodze uchwały, szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób zaburzonych psychicznie
Jak uzyskać pomoc?
Wniosek o udzielenie pomocy może zostać złożony osobiście przez osobę zainteresowaną, listownie lub przez inne osoby i instytucje w imieniu osoby zainteresowanej.
Pomoc przyznawana jest na podstawie wywiadu środowiskowego, w którym pracownik socjalny opisuje całość sytuacji rodzinnej, zdrowotnej, mieszkaniowej i dochodowej osoby zainteresowanej.
Wywiad przeprowadzany jest w terminie 14 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o konieczności jego przeprowadzenia. W sprawach niecierpiących zwłoki, wymagających pilnej interwencji pracownika socjalnego ośrodka pomocy, wywiad przeprowadza się niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia z pomocy społecznej.
Podczas wywiadu określa się :
-
rodzaj, zakres oraz dzienny wymiar świadczonych usług,
-
okres, przez który mają być świadczone
-
wysokość i sposób pobierania opłaty za świadczone usługi w zależności od posiadanego dochodu.
Dokumenty wymagane podczas wywiadu:
Dokumentami potwierdzającymi sytuację życiową są m. in.
-
odcinki renty/emerytury lub inne dokumenty określające wysokość dochodu rodziny z miesiąca poprzedzającego zgłoszenie wniosku,
-
orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy,
-
zaświadczenie lekarskie zawierające wskazania co do zakresu i proponowanego wymiaru usług, specjalistycznych usług opiekuńczych o charakterze pielęgnacyjnym
-
ewentualnie wypisy ze szpitala rachunki potwierdzające koszty utrzymania domu/ mieszkania,
Przyznanie pomocy następuje w formie decyzji administracyjnej.
Zasady odpłatności
Dokładne zasady odpłatności określa Zarządzenie nr 12/2024 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku z dnia 30 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia ceny 1 godziny specjalistycznych usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi i Uchwała nr LXIX/969/24 Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu ich pobierania, a także określenia szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, wymiaru i zakresu usług sąsiedzkich oraz sposobu rozliczania wykonywania takich usług, a także rozszerzenia katalogu osób, którym mogą być przyznane usługi opiekuńcze w formie usług sąsiedzkich (DZ. URZ. WOJ. 2024.1579 ogłoszona 26.03.2024)
Kwota odpłatności uzależniona jest od wysokości uzyskiwanych dochodów.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Kwalifikacje osób świadczących te usługi oraz warunki i tryb ustalania i pobierania opłat za specjalistyczne usługi świadczone osobom z zaburzeniami psychicznymi określa Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. z 2005, nr 189, poz. 1598 ze zm.).
W przypadku ubiegania się o pomoc w formie specjalistycznych usług opiekuńczych należy przedstawić dodatkowo zaświadczenie lekarskie o konieczności świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych.
Gdzie złożyć wniosek i uzyskać informacje?
Całość postępowania w zakresie przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania prowadzona jest przez Zespół do spraw seniorów, osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych
Adres: ul. Słoneczna 15 d, 76-200 Słupsk;
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku 7.30-15.30
tel. 59-81-42-826; 59-81-42-827; 59 81-42-829
Poniżej przedstawiamy następujące pliki : TABELE ODPŁATNOŚCI
za świadczone przez Dział Usług Opiekuńczych i Specjalistycznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku
usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi
- Tabele odpłatności - 2024 rok
- WZÓR ZAŚWIADCZENIA LEKARSKIEGO (plik pdf 80,4 KB)
- Tabela odpłatności za świadczone przez MOPR W Słupsku usługi opiekuńcze realizowane w formie usług sąsiedzkich:
Tabela odłpatności za usługi sąsiedzkie (odt, 30,3 KB)