Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku

Schronienie dla bezdomnych

Schronienie dla bezdomnych

Wzorem lat ubiegłych pracownicy socjalni Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku w celu zabezpieczenia osób bezdomnych w okresie od jesieni do wiosny intensyfikują swoje działania poprzez podjęcie ścisłej współpracy z Policją, Strażą Miejską oraz Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz SORPA.

Z uwagi na zagrożenia spowodowane panującymi warunkami atmosferycznymi reagujemy w trybie interwencyjnym na wszelkie informacje docierające do MOPR (dotyczące osób bezdomnych i potrzebujących pomocy) np. ze szpitali, Słupskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Straży Miejskiej, Policji, przychodni POZ, zarządców Dworca Kolejowego i Autobusowego, oraz wszystkie sygnały płynące od mieszkańców Słupska. Rozpoznanie aktualnej sytuacji zdrowotnej (zdrowie somatyczne jak i psychiczne) pozwala pracownikom socjalnym skierować osobę bezdomną do placówki udzielającej odpowiedniej pomocy. Jako MOPR dysponujemy możliwością skierowania takiej osoby do następujących placówek TPBA:

 

  1. Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy B. Krzywoustego 6 czynna jest przez cały rok w godzinach od 18:00 – 8:00 jednak z uwagi na ogłoszony stan pandemii aktualnie placówka zapewnia całodobowe schronienie, podobnie jak w schronisku. Placówka dysponuje 16 miejscami. Istnieje możliwość zwiększenia miejsc o 2. Do Noclegowni nie jest wymagane skierowanie (osoby mające ostatni meldunek poza Słupskiem kierowane są przez gminy na podstawie porozumienia z TPBA). Warunkiem pobytu jest trzeźwość oraz akceptacja regulaminu.

  2. Schronisko dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy B. Krzywoustego 6 czynne jest przez cały rok całodobowo. Placówka posiada 38 miejsc. Warunkiem pobytu jest skierowanie decyzją administracyjną przez gminę ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały osoby bezdomnej.

  3. Schronisko z usługami opiekuńczymi dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy B. Krzywoustego 6 czynne jest przez cały rok całodobowo. Placówka dysponuje 24 ( w tym 12 dla mieszkańców Słupska) miejscami i przeznaczona jest dla bezdomnych mężczyzn wymagających częściowej opieki i pomocy ze względu na chorobę lub wiek. Warunkiem pobytu jest skierowanie decyzją administracyjną przez gminę ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały osoby bezdomnej. W tym roku z uwagi na stan epidemii ogłoszony w całym kraju konieczne jest także. Osoby Bezdomne mogą także skorzystać z Łaźni z punktem wsparcia dziennego przy ulicy Krzywoustego 6 czynnej od 9:00-14:00. Ww. mają tam dostęp do sanitariatu, mogą zaopatrzyć się w czystą odzież. Mają możliwość wyprania odzieży oraz otrzymać ciepły napój. Warunkiem pobytu jest od bycie 10-cio dniowej izolacji i wykonanie testu na obecność COVID-19. Pominięcie izolacji następuje w przypadku przyjęcia klienta po pobycie w szpitalu.

4. Dysponujemy również możliwością udzielenia osobom bezdomnym pomocy w formie gorącego posiłku w Jadłodajni MOPR przy ul. Jaracza 5. Posiłki wydawane są o godzinach 12.00 -14:00 od poniedziałku do piątku (nie jest wymagana decyzja przyznająca posiłek).

5. W tym roku została uruchomiana Ogrzewalnia w jednym z pomieszczeń SORPA przy ul. Gdyńskiej 13A otwarta w godzinach 18.00 – 8.00. Obiekt przy ul. Przemysłowej 33a w którym dotychczas funkcjonowała Ogrzewalnia prowadzona przez TPBA został zamknięty. Aktualnie dysponujemy 7 miejscami z łóżkami oraz 3-6 miejscami na podłodze do spania. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wzorem lat poprzednich w okresie od listopada do marca organizuje oraz uczestniczy we wspólnych patrolach ze Strażą Miejską oraz Policją, których zadaniem jest dotarcie do osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych. Podczas takich patroli proponujemy osobom bezdomnym przewiezienie do placówki dla osób bezdomnych lub w przypadku złego stanu zdrowia prosimy o interwencję Pogotowia Ratunkowego. W przypadku osób nietrzeźwych osoby takie przewożone są do Słupskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy ul. Gdyńskiej 13 a. Ponadto w zasobach MOPR pozostaje odzież oraz obuwie, które wydawane są w sytuacjach kryzysowych.

5. Mieszkanie treningowe dla bezdomnych kobiet przy ul. Towarowej w Słupsku. Zapewnione są 3 miejsca do kobiet, które nie wymagają całodobowej opieki. Maja tam zapewnione całodobowe schronienie oraz wyżywienie. Na miejscu prowadzona jest z nimi praca socjalna.

Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

mopr@sl.home.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803