Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

Rodziny zastępcze to nasze „pomarańcze” szczęścia

Rodziny zastępcze to nasze „pomarańcze” szczęścia

Ostatnio za pośrednictwem Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego, promowaliśmy adopcję. W najbliższym czasie skupimy się na akcji „Rodzina – Dzieciom” propagującej rodzicielstwo zastępcze. Poniższy plakat to jedynie preludium do szeroko zakrojonej promocji, którą mamy nadzieję przeprowadzić w przyszłym roku już po obostrzeniach związanych z pandemią.

Rodziny zastępcze „na wagę złota”

- Rodziny zastępcze są dla nas bardzo ważne. To one sprawiają, że można podarować szczęśliwy dom, miłość i zrozumienie tym dzieciom, które na to w pełni zasługują. Niestety z różnych względów tego nie otrzymują w swoich rodzinach biologicznych – zwraca uwagę Katarzyna Filipiak, Zastępca Dyrektora MOPR w Słupsku. - W tej chwili w Słupsku funkcjonuje 96 rodzin zastępczych, a potrzeby w tym zakresie są znacznie większe.

Dodajmy, że pracownicy MOPR-u zajmujący się tematem rodzin zastępczych udzielają wszelkich informacji dotyczących szeroko pojętej pieczy zastępczej i tego, jak można zostać rodziną zastępczą.

- Zapewniamy oczywiście szkolenia ze specjalistami dla osób, które chcą nimi zostać. Udzielamy niezbędnego wsparcia merytorycznego w każdej fazie procedury kwalifikującej do zostania rodziną zastępczą. Systematycznie wspieramy w wychowywaniu dzieci i młodzieży – dodaje Filipiak.

Smaczny owoc”

Głównym motywem kampanii informacyjnej „Rodzina – Dzieciom” jest przekrojona na pół pomarańcza. Dlaczego?

- Kolor pomarańczowy stanowi motyw przewodni MOPR-u we wszystkich materiałach promujących tę instytucję. Natomiast pomysł owocu pomarańczy jako symbolu naszej akcji wyszedł od pracowników Mojego Działu – podkreśla Waldemar Matynia, kierownik Działu Pieczy Zastępczej i Instytucjonalnej w MOPR. - Pomarańcza musi urosnąć na dobrej, stabilnej i bogatej ziemi. W tym przypadku jest nią rodzina, która ma zdrowe i zarazem odpowiedzialne podejście do dzieci. Dzięki systematycznej pielęgnacji związanej z uprawą pomarańczy - a u nas szkoleniom ze specjalistami i doświadczeniami życiowymi związanymi z rodzicielstwem – rodzi się dojrzały owoc. Ten owoc wzrasta na naszych oczach, tak samo jak rosną dzieci. Jeśli przekroimy pomarańczę, widzimy metaforyczny system powiązań rodzinnych. Choć rodzice zastępczy i dzieci pochodzą z różnych środowisk, to jeśli spełnią powyższe warunki, to będą tworzyły jeden „smaczny owoc”, czyli po prostu szczęśliwą rodzinę – kończy Matynia.

Pandemia „podcina skrzydła”

Akcja związana z promocją rodzicielstwa zastępczego odbywa się w trudnych warunkach pandemii, jednakże bez względu na okres, w którym się znajdujemy, dzieci potrzebują naszej pomocy. Mając to na uwadze, będziemy co jakiś czas przypominać o tej akcji na naszych kanałach informacyjnych. Stworzymy zakładkę „piecza zastępcza” na naszej stronie internetowej: www.mopr.slupsk.pl. Stopniowo poinformujemy o rodzajach rodzin zastępczych, a także o tym jak radzą sobie już funkcjonujące rodziny zastępcze na terenie Słupska. Poniższych materiałów promocyjnych należy spodziewać się również w komunikacji miejskiej i innych miejscach ogólnie dostępnych.

Tymczasem zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z pracownikami MOPR zajmującymi się tym tematem, którzy udzielą wszelkich informacji: 59 814 28 21 lub 23 lub 25.

Galeria zdjęć

Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803