Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

Rodzicielstwo zastępcze a adopcja...

Rodzicielstwo zastępcze a adopcja...

W ramach naszej kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze postaramy się cyklicznie przybliżać i zgłębić ten temat, odpowiedzieć na wszystkie zagadnienia oraz nurtujące pytania, rozwiać wątpliwości i być może ułatwić decyzję o tym, by podarować dzieciom dom pełen miłości, szansę na bezpieczeństwo i rozwój.

 

Chcielibyśmy rozpocząć od częstego pytania, które słyszymy.

Czym właściwie różni się rodzina zastępcza od rodziny adopcyjnej?

Rodzina to najlepsze, naturalne środowisko dla rozwoju dziecka. Zdarza się jednak, że czasem rodzina nie funkcjonuje prawidłowo, nie jest w stanie wychowywać dzieci i się nimi opiekować. Takiej rodzinie należy się pomoc w kryzysie. W przypadku gdy praca z nią nie przynosi poprawy, konieczne jest zabezpieczenie dzieci poza rodziną biologiczną. Wtedy z pomocą przychodzą ludzie, którzy otwierają swoje serca, budują im nowy dom. Stają się rodzicami zastępczymi.

Pojęcia rodzina zastępcza/adopcja są bardzo często mylone, choć obie grupy rodzin mierzą się podczas codziennej opieki z podobnymi wyzwaniami. Trafiają do nich dzieci, które mają bagaż doświadczeń, a marzą o szczęśliwym, pełnym ciepła i miłości dzieciństwie.

Różnice…

  • Rodzice adopcyjni przejmują obowiązki rodziców biologicznych na całe życie – adopcja wiąże prawnie dziecko z rodzicem adopcyjnym. Dziecko otrzymuje ich nazwisko.

 

  • Rodzina zastępcza to czasowa forma pomocy. Zapewnia dziecku opiekę i wychowanie do momentu powrotu dziecka do rodziny biologicznej lub ewentualnej adopcji dziecka. Rodzice zastępczy mogą za zgodą sądu pełnić rolę opiekunów prawnych dziecka, jeśli rodzice biologiczni są pozbawieni praw rodzicielskich. Wtedy rodzina zastępcza może podejmować ważne decyzje np. w kwestiach medycznych, o edukacji.

 

  • Osoby samotne mają duże szanse by zostać rodziną zastępczą i dużo mniejsze w przypadku adopcji (wydłużony czas na przysposobienie, może być to nawet kilka lat).

 

  • Rodzina adopcyjna nie podlega kontroli instytucji i nie otrzymuje środków finansowych na utrzymanie adoptowanego dziecka.

 

  • Rodzina zastępcza otrzymuje środki na pokrycie kosztów utrzymania dziecka i dofinansowanie.
Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803