Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

Podsumowanie projektu „Kierunek Aktywność II”

Podsumowanie projektu „Kierunek Aktywność II”
Zakończyliśmy realizację projektu „Kierunek Aktywność II”, który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 6.1.2 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 w kwocie niemal 2,3 mln zł i stanowił kontynuacją projektu „Kierunek Aktywność”. Całkowita wartość zadania opiewała na 2,7 mln zł. Naszym partnerem przy realizacji tego zadania było Stowarzyszenie Horyzont, które prowadzi Centrum Integracji Społecznej. Czas na podsumowanie tego ważnego dla nas przedsięwzięcia.

Cel: aktywizacja

- Projekt został skierowany do osób i rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, czyli w szczególności do osób bezrobotnych, biernych zawodowo, korzystających z pomocy społecznej, w tym również do osób niepełnosprawnych. Zgodnie z założeniami projektu wsparciem objętych zostało 90 osób, w tym 76 otrzymało wsparcie w Centrum Integracji Społecznej. Spośród nich 30 osób było z niepełnosprawnościami – wylicza Marcin Treder, Dyrektor MOPR. - Za rekrutację uczestników do projektu, opracowanie ścieżek reintegracji, podpisanie i ocenę kontraktu socjalnego odpowiedzialni byli nasi pracownicy socjalni – podkreśla Treder.
W ramach reintegracji w CIS uczestnicy odbyli szkolenie BHP, a następnie brali udział w animacjach i cyklicznych zajęciach mających na celu odbudowanie i podtrzymanie umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej. Uczestnicy brali udział w warsztatach o profilu konserwatorsko- gospodarczym, remontowo – budowlanym i prac twórczych. W ramach wsparcia z CIS uczestnicy mieli możliwość odbycia kursu zawodowego, które nadawałoby im konkretne kwalifikacje zawodowe: elektroenergetyczne do 1KV, palacza kotłów CO, opiekuna osoby starszej, pomocy kuchennej i brukarza. Część uczestników uczestniczyło w reintegracji zawodowej u pracodawcy.
Podstawowym założeniem było to, że minimum 22% uczestników po jego zakończeniu podejmie zatrudnienie i utrzyma je przez okres co najmniej trzech miesięcy. Wg stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. aż 35 osób (38,89%) podjęło zatrudnienie, z czego 15 osób poświadczyło je przez okres co najmniej trzech miesięcy. 11 osób po zakończeniu udziału w projekcie oświadczyło, że będzie nadal aktywnie poszukiwało pracę, a około 40 osób uzyskało kolejne kwalifikacje w trakcie realizacji projektu. Projekt zaczął się w 2018 roku, a zakończył się 31 grudnia 2020 r.

Cel: reintegracja

- Uczestnicy zostali objęci reintegracją społeczną. W ramach niej zrealizowaliśmy m.in. zajęcia z przedsiębiorczości, dotyczące zakładania spółdzielni socjalnej, własnej firmy. Odbyły się również m.in. warsztaty psychoedukacyjne i te promujące trzeźwość – mówi Monika Zenik – Krupień, kierownik CiS-u. – Pomagaliśmy uczestnikom nabyć umiejętności pozwalające na pełnienie ról społecznych i osiąganie pozycji społecznych dostępnych osobom niepodlegającym wykluczeniu społecznemu poprzez: poradnictwo socjalne, zawodowe, czy psychologiczne. Wprowadziliśmy elementy integrująco - wyrównawcze w celu zintegrowania grupy, wyrównania szans, lepszej współpracy i wzajemnego udzielania pomocy uczestnikom CIS. Zorganizowaliśmy kilka spotkań integracyjnych m.in. bal karnawałowy dla uczestników i ich rodzin oraz piknik w stadninie koni, gdzie nasi uczestnicy mieli okazję poznać podstawy jazdy konnej. Uczestnicy wzięli udział w konferencji organizowanej przez Akademię Pomorską dotyczącą ekologii informacji. Kadra CIS wraz z uczestnikami nadal koordynują akcję „wymiana ciepła”, czy też jadłodzielnię – wylicza kierownik.

Cel: działanie na rzecz społeczności

W ramach warsztatów prowadzonych przez Centrum Integracji Społecznej w Słupsku uczestnicy nabywali umiejętności zawodowych poprzez wykonywanie poszczególnych czynności w słupskich placówkach, takich jak m.in.: Kamienica Otto Freundlicha, Placówka Wsparcia Dziennego „Dom Sąsiedzki”, ZIM, Szkoła Podstawowa nr 2, 6 i 8, Żłobek Miejski nr 3 i Internat Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących.
W dalszym ciągu uczestnicy wykonują zadania w ramach warsztatów projektu „Kierunek Aktywność III” w placówkach MOPR, w których w poprzednich latach realizowano reintegrację zawodową. Są to m.in. Jadłodajnia, Placówki Wsparcia Dziennego, Stacja Socjalna Joannitów, Dzienny Dom Pomocy Społecznej „Bezpieczna Przystań”, Klub Aktywności i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Placówki Socjalizacyjne „Mój dom - Moja Przyszłość”, mieszkania chronione przy ul. Lutosławskiego i Niemcewicza, a także w siedzibie Ośrodka na ul. Słonecznej 15D. Beneficjenci programu wsparli usługi opiekuńcze realizowane przez naszych pracowników. Kolejnymi miejscami, w których świadczyli pomoc to: Przedszkola Miejskie nr 6 i nr 4, Dom Pomocy Społecznej „Leśna Oaza”, mieszkania chronione przy ul. Grzybowej, SOSiR, ZIM, Fundacja Przystań, czy Warsztaty Terapii Zajęciowej. Wspierali również działania Banku Żywności przy wydawaniu produktów, a także dostarczanie jej do mieszkańców, którzy nie byli w stanie odebrać ich samodzielnie. Wszystkie działania były wykonane nieodpłatnie na rzecz Słupska i jego mieszkańców.
Efektem reintegracji jest poprawa sytuacji uczestników poprzez: podniesienie kwalifikacji i zdobycie nowych umiejętności zawodowych, przełamanie barier psychologicznych utrudniających pełnienie ról społecznych, rozwinięcie zdolności interpersonalnych, organizacyjnych i osobistych, reintegrację z rynkiem pracy i stworzenie możliwości zatrudnienia
 
fot. Centrum Integracji Społecznej w Słupsku
P.S. Na zdjęciach znajdują się podopieczni CIS-u w czasie warsztatów w ramach projektu "Kierunek Aktywność II"
Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803