Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

Otwarcie mieszkania dla osób doświadczających przemocy domowej

Otwarcie mieszkania dla osób doświadczających przemocy domowej

W czwartek, 22 lutego nastąpiło oficjalnie otwarcie mieszkania, które będzie dostępne dla osób doświadczających przemocy domowej, zmuszonych do opuszczenia domu ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa swojego lub dzieci. Znajdzie tu bezpieczne, całodobowe schronienie, spokój i szansę na usamodzielnienie maksymalnie 8 osób w jednym czasie, w tym 3 odrębne rodziny.

To bardzo ważne, nowe miejsce na mapie Słupska, którego brakowało. Stanowić będzie istotny element systemu wsparcia dla osób, które znalazły się w sytuacji kryzysowej i natychmiast potrzebują bezpiecznego miejsca. Będzie to regularna i systematyczna specjalistyczna pomoc w miejscu, które jest mieszkaniem, a nie pokojem hotelowym, czyli z zapewnieniem miejsca do zabawy i nauki dla dzieci czy możliwością samodzielnego przygotowania posiłku, wyprania swoich rzeczy, dostępu do lodówki.

Miejsce przyczyni się to do zwiększenia dostępności usług dla osób doznających przemocy oraz zapewnia podniesienie jakości tych świadczonych przez Punkt Interwencji Kryzysowej
i Przeciwdziałania Przemocy Domowej PIKBAZA.

 

Trochę historii… czyli jak to się zaczęło…

W celu pozyskania środków finansowych na remont lokalu mieszkalnego, który wymagał kompleksowego remontu, MOPR w imieniu Miasta Słupska wystąpił w konkursie osłonowym
z wnioskiem pn. „Wsparcie jednostek samorządowych w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie” i uzyskał dofinansowanie w wysokości 89.800,00 zł (na projekt pn.: STOP PRZEMOCY Z PIKBAZĄ II). Całość kwoty dofinansowania przeznaczono  na remont mieszkania. Zadanie wyłonienia wykonawcy oraz wykonanie remontu powierzono PGM Sp. z o.o. w Słupsku na podstawie umowy o współpracy  zawartej z MOPR.

W ramach prac remontowych przeprowadzono roboty rozbiórkowe powiększono powierzchnię łazienki, gdzie wstawiono kabinę prysznicową, usunięto starą farbę ze ścian, wykonano gładzie, położono płytki w kuchni i łazience, przygotowano posadzki do położenia paneli, wymieniono część okien, zamontowano nowe parapety, poddano renowacji drzwi wewnętrzne, wymieniono drzwi zewnętrzne na antywłamaniowe, uzupełniono ściany i tynki, dostosowano instalację wod.-kan., gazową i elektryczną, zainstalowano centralne ogrzewanie (nowoczesny piec gazowy), zamontowano instalację sanitarną w łazience. W ramach zasobów własnych Ośrodka zostały pomalowane wszystkie ściany i położone panele podłogowe.

Opracowany został również ostateczny wykaz materiałów, sprzętu, mebli i akcesoriów niezbędnych do zapewnienia odpowiednich warunków mieszkalnych dla osób / rodzin skierowanych do umieszczenia w mieszkaniu. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie pozyskał
z funduszy Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych kwotę 69.364,82 na pokrycie kosztów wyposażenia mieszkania w meble, sprzęt agd, panele podłogowe, rolety okienne, zasłony i niezbędne materiały i sprzęty do codziennego funkcjonowania osób przebywających w mieszkaniu (ręczniki, pościel, środki czystości, przybory kuchenne). Każde pomieszczenie zostało kompleksowo wyposażone
w meble, sprzęt agd, akcesoria tj. pościel, ręczniki, dywany, pojemniki do przechowywania, sprzęt do utrzymania czystości, przybory kuchenne, oświetlenie, zakupiono umywalki, baterie kuchenne i łazienkowe, kabinę prysznicową. Przy wyborze sprzętu  były brane pod uwagę cechy produktu, tj. m.in. klasa energetyczna sprzętu mająca wpływ na wysokość opłat za media.

Dzięki sponsorowi – Fundacji "I jesteś w domu" z Katowic i jej przedstawicielowi Panu Danielowi Worobcowi z firmy „Agata Meble - Kobylnica”, który wspierał nas od początku, włożył całe swoje serce i zaangażowanie, w mieszkaniu pojawiły się piękne, stylowe meble, dobrane kolekcją tak, by tworzyły harmonijną całość.

 

Mieszkanie składa się z 7 pomieszczeń, w tym  kuchnia, łazienka i  5 pokoi. Jeden z pokoi o powierzchni przeznaczony został na pokój dzienny, tzw. salon, z kącikiem zabaw dla dzieci, dużym stołem, sprzętem RTV. Jeden pokój jest pokojem do nauki (w sytuacji większego zapotrzebowania na schronienie pokój zostanie wykorzystany na schronienie dla większej rodziny z dziećmi). Mieszkanie będzie funkcjonowało w strukturach MOPR-u, będzie koordynowane i nadzorowane przez PIKBAZĘ. Osoby przebywające w schronieniu, w PIKBAZIE uzyskają wsparcie osoby pierwszego kontaktu, socjalne i oraz specjalistyczną pomoc prawną/psychologiczną, pedagogiczną (asystent rodziny), zgodnie ze sporządzoną diagnozą potrzeb i indywidualnym planem pomocy.

 

                Dziękujemy zaproszonym gościom, którzy swoją obecnością zaszczycili nas  w tym ważnym dla nas dniu:

P. Ewie Szczypior – Dyrektorce Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
w Gdańsku,

P. Marcie Makuch – Zastępczyni Prezydentki Miasta Słupska,

P. Beacie Pawlickiej – Dyrektorce Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej,

P. Agnieszce Berezie - Kierowniczce Referatu Polityki Społecznej,

P. Agnieszce Zwierz – Prezesce Zarządu PGM,

P. Halinie Gągale z Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

P. Wojciechowi Lewenstamowi - Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych,

P. Danielowi Worobcowi z firmy „ Agata Meble – Kobylnica”.

 

Dziękujemy za okazję do spotkania, wymiany informacji i miłych słów. Dziękujemy również za prezenty, które doposażą mieszkanie: piękne kubki od P. Marty Makuch i P. Beaty Pawlickiej oraz laptopa od Wojciecha Lewenstama.

Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wspólnego sukcesu.

Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803