Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

„Krąg” zaprasza do „Dialogu” nawet (i przede wszystkim) w pandemii

„Krąg” zaprasza do „Dialogu” nawet (i przede wszystkim) w pandemii

Podczas pandemii nasze jednostki starają się wykonywać swoje zadania, a jak radzą sobie nasi Partnerzy? Słupskie Stowarzyszenie Pomocy Psychologicznej Dziecku i Rodzinie „KRĄG” prowadzi Psychologiczną Poradnię Rodzinną „DIALOG”. Zadanie jest realizowane w ramach projektu Usługi społeczne – innowacyjne i kompleksowe wsparcie na rzecz mieszkańców obszaru rewitalizowanego Miasta Słupska, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu społecznego w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Ograniczone działania

W tym miejscu jest prowadzona m.in. integracja sensoryczna, poradnictwo i psychoterapia dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów prawnych. Są prowadzone konsultacje dla rodzin przeżywających różnego rodzaju kryzysy i trudności. W czasie pandemii powyższe działania były jednak ograniczone.

- Zgodnie z rządową rekomendacją zawieszono prowadzenie wszystkich zajęć grupowych od dnia 13.03.2020 r. Praca Poradni została dostosowana do nowych warunków. Pomoc psychologiczna była nadal świadczona wedle zapotrzebowania klientów, z tą różnicą, że świadczona była telefonicznie lub przez komunikatory internetowe – mówi Monika Sienkiewicz, pracownik administracyjno-biurowy w poradni „DIALOG.” - Pracownicy etatowi  wykonywali pracę zdalną.  Niestety, ze względu na obostrzenia dotyczące pracy terapeuty integracji sensorycznej, wsparcie w tym zakresie nie mogło być świadczone. Od maja ubiegłego roku pracownicy Poradni oferują wsparcie głównie stacjonarne oraz przez  komunikatory internetowe. Wychodzimy naprzeciw tym, którzy potrzebują pomocy, przestrzegając wszelkich norm bezpieczeństwa i stosując się do rządowych obostrzeń. Wprowadzona ankieta wstępnej kwalifikacji dla klientów Poradni ma za zadanie na bieżąco monitorować sytuację naszych klientów.

Największe zapotrzebowanie

Problemy, z jakimi stykają się podopieczni „Dialogu” to: zaburzenia depresyjne, spowodowane względami ekonomicznymi lub/i osobistymi, problemy wychowawcze,  zaburzenia odżywiania i więzi rodzinnych. Pandemia przyczyniła się do zwiększenia obniżenia nastroju u dzieci i młodzieży, odseparowanych od grupy rówieśniczej. Obostrzenia związane z pandemią nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie osób dorosłych.

- Staramy się kompleksowo wspierać mieszkańców obszaru rewitalizowanego Miasta Słupska. Największe zapotrzebowanie ma psychoterapia indywidualna, rodzinna i grupowa. Najczęściej zgłaszają się kobiety oraz dzieci i młodzież. Mężczyźni w wieku dorosłym są także naszymi klientami, ale w znacznie mniejszym stopniu. Nasi klienci korzystają głównie ze wsparcia udzielanego stacjonarnie lub, jeśli istnieje taka zasygnalizowana potrzeba, telefonicznie bądź przez komunikatory internetowe – kończy Monika Sienkiewicz.

 

Fot. Tzw. Kamienica Freundlicha ulokowana na ul. Tuwima 34 jest siedzibą Psychologicznej Poradni Rodzinnej „DIALOG”.

Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803