Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

Jesteś osobą niepełnosprawną? Wypożycz sprzęt lub technologie wspomagające!

Jesteś osobą niepełnosprawną? Wypożycz sprzęt lub technologie wspomagające!
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił wypożyczalnię sprzętu dla osób z niepełnosprawnością we wrześniu 2023 r. 
 
Wypożyczalnia powstała z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, aby zapewnić im dużą dostępność do sprzętu i zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mają szanse zwiększyć niezależność i brać udział we wszystkich sferach życia.
 
Można wnioskować o wypożyczenie:
 

- technologii wspomagających dla osób z zaburzeniami wzroku np. linijka Brajlowska, drukarka Brajlowska, powiększalniki przenośne i stacjonarne

- technologii wspomagające dla osób z zaburzeniami słuchy, np. aparaty słuchowe.

- koncentratorów tlenu, łóżek rehabilitacyjnych, podnośników transportowych elektrycznych

- oprogramowań wspierających komunikację, np. tablet + telefon, tablet+oprogramowanie MÓWik).

 
Wnioski można składać za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) podobnie jak w przypadku pozostałych programów i projektów realizowanych przez Fundusz.
Gwarancją optymalnego doboru sprzętu do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest możliwość konsultacji z doradcami, którzy pomogą wybrać odpowiednią technologię.
 
Kto może złożyć wniosek?
Każdy, kto:
1) ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
2) w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.
 
Jak złożyć wniosek?
Wniosek powinien być złożony w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). W celu złożenia elektronicznego wniosku kliknij w link: https://sow.pfron.org.pl/
 
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://wypozyczalnia.pfron.org.pl/lista-dostepnego-sprzetu/
 
Technologia (po podpisaniu umowy i wpłaceniu 2% kaucji zwrotnej) dostarczana jest bezpośrednio do wnioskującej osoby, u której każdorazowo odbędzie się instruktaż, zamontowanie czy skonfigurowanie wybranej technologii.
Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803