Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

Informacja dla seniorów i ich rodzin w sprawie fałszywego podawania się za pracownika MOPR

Informacja dla seniorów i ich rodzin w sprawie fałszywego podawania się za pracownika MOPR

Niestety kolejny raz docierają do nas przykre informacje o próbach oszustw na słupskich seniorach.

 

Córka (zaniepokojonej dziwną wizytą rzekomego pracownika „opieki społecznej”) seniorki nieobjętej naszą opieką, wykonała do nas telefon celem potwierdzenia, czy rzeczywiście osoba ta jest naszym pracownikiem.

 

Szybko okazało się, że Pani nie jest naszym pracownikiem.

 

Co wzbudziło niepokój seniorki?

Osoba – opisywana jako „kobieta -blondynka w średnim wieku w kapeluszu” nie miała identyfikatora, nie wylegitymowała się, nie podała swojego imienia i nazwiska (mimo prośby seniorki), wtargnęła do domu seniorki przy ul. Garncarskiej.

 

Rozglądała się po całym mieszkaniu, proponowała sprzęt medyczny, pytała się czy nie potrzebuje opieki. Na szczęście seniorce nic nie zginęło, oszustka na jej prośbę opuściła mieszkanie.

 

Apelujemy więc o czujność mieszkańców tej okolicy, ale i całego Słupska. Sygnały o podobnym schemacie działalności oszustki (prawdopodobnie jest to ta sama osoba) docierały nas już na osiedlu Niepodległości – okolice ulicy Batalionów Chłopskich.

 

Uczulamy seniorów by zachowali rozwagę, ale i rodziny osób starszych, by na spotkaniach rodzinnych i przy każdej okazji informowały o tego typu możliwych sytuacjach.

 

Pamiętajmy, że każdy pracownik MOPR ma obowiązek nosić przy sobie legitymację pracowniczą. Senior ma prawo wylegitymować taką osobę. Nie wpuszczajmy do domu osób, które nie chcą nam jej okazać, lub zachowują się nerwowo.

 

Nasi wolontariusze i asystenci również posiadają identyfikatory, które zabierają ze sobą świadcząc pomoc, wcześniej dzwoniąc i umawiając się na spotkanie.

 

Nasi pracownicy/asystenci/wolontariusze:

- nie sprawdzają czystości domu,

- nie rozglądają się po domu,

- nie proszą o wodę/kawę/herbatę/by w tym czasie zostać sami w pomieszczeniu,

- nie sprzedają niczego,

- nie proszą o pieniądze!

- gdy idą w środowisko pierwszy raz wykonują najpierw telefon i informacją o przyjściu

 

Wiarygodna legitymacja posiada dane pracownika, zdjęcie z pieczątką MOPR, pieczątkę Dyrektora MOPR, ważność jest przedłużana co rok.

Zawsze w sytuacji, kiedy mamy cień wątpliwości, należy zażądać okazania tej legitymacji, a nawet w sytuacji, kiedy ta legitymacja wyda nam się podejrzana lub nawet jeśli okaże ona oryginalna, ale nadal będą pozostawały jakieś wątpliwości, można to sprawdzić, dzwoniąc pod 112 lub do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

 

Identyfikatory wolontariuszy mają również pieczątkę MOPR.

 

Apelujemy o czujność!

 

Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803