Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

DDPS wzmacnia pozytywne postrzeganie świata

DDPS wzmacnia pozytywne postrzeganie świata
Kontynuujemy cykl tekstów dotyczących jubileuszu 40-lecia Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Bezpieczna Przystań” w Słupsku. Tym razem opisujemy sposób, w jaki obecnie funkcjonuje jednostka i przed jakimi wyzwaniami stoi u progu dalszych lat swojej działalności.
 
Procedury
 
DDPS zapewnia pobyt 80 osobom, a najliczniejszą grupę stanowią osoby będące w trudnej sytuacji, osamotnione, często podupadający na zdrowiu, a pomimo to wyrażające chęć spotykania się z ludźmi. Dla nich pobyt w Domu pozwala zapomnieć o samotności i pokonać trudności związane z życiem codziennym.
Z pomocy ośrodka wsparcia mogą korzystać osoby, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność mają trudności z samodzielnym zaspokajaniem swoich codziennych potrzeb i wymagają w tym zakresie częściowej pomocy. Seniorzy są kierowani do placówki decyzją administracyjną, poprzedzoną wywiadem środowiskowym w miejscu zamieszkania przeprowadzonym przez pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
 
„Jak u siebie w domu”
 
- Już od jakiegoś czasu dostrzegamy stałą tendencję: 70% pensjonariuszy stanowią kobiety. Ponadto zwiększa się średnia wieku uczestników. Jeszcze 20 lat temu wynosiła ona ok. 70 lat, a obecnie jest to 80. Wpisuje się to w naszą misję, aby jak najdłużej zachować seniora w jak najlepszej kondycji – mówi Małgorzata Mogielnicka, kierownik DDPS-u. - Wychodzimy z założenia, że Seniorzy powinni czuć się u nas „jak u siebie w domu”. Zabiegamy o to, by nie czuli się samotni. Wśród naszych pensjonariuszy są osoby, które z początku deklarowały tylko kilka dni, czy tygodni pobytu, a zostali na lata.
 
„Małe” sukcesy
 
Problemy, z jakimi mierzy się kadra „Bezpiecznej Przystani” nie zmieniają się od lat. Seniorzy nie zawsze radzą sobie z organizacją gospodarstwa domowego, osamotnieniem, chorobami i śmiercią współmałżonków. W czasie pandemii nasiliło się również zjawisko depresji.
- Cieszymy się jednak z codziennych „małych” sukcesów. Słyszymy od podopiecznych, że jesteśmy lekiem na ich samotność. Widzimy uśmiechy, które często się pojawiają. Tworzymy „dom” nie tylko z nazwy, ponieważ wspieramy się, czasem także spieramy, ale rozwiązujemy problemy, które pojawiają się na bieżąco i zawiązujemy przyjaźnie. Cały czas staramy się podtrzymać aktywność seniorów i wzmocnić pozytywne postrzeganie świata. Dysponujemy jeszcze kilkoma wolnymi miejscami, a szczególnie zależy nam na zrekrutowaniu mężczyzn, których jest u nas niewielu – kończy Małgorzata Mogielnicka.
 
fot. Obecny budynek DDPS-u, który znajduje się na ul. Jaracza 9 w Słupsku.
Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803