Przejdź do treści
Logo MOPR Słupsk
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Słupsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
Facebook Mapa strony Wysoki kontrast Biuletyn informacji publicznej Projekty Unijne

4 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji

4 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji

Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji – okolicznościowy dzień obchodzony corocznie 4 czerwca przez Narody Zjednoczone.

 

Dzień ten został ustanowiony 19 sierpnia 1982 roku na specjalnej sesji na temat kwestii palestyńskiej. Zgromadzenie Ogólne ONZ wstrząśnięte ogromną liczbą palestyńskich i libańskich dzieci zabitych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji, postanowiło ustanowić w dniu 4 czerwca doroczne obchody Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji (rezolucja ES-7/8).

Jednak agresja wobec dzieci, to nie tylko krzywda wyrządzana im w czasie konfliktów zbrojnych. Dzieci stają się celem ataków ze strony dorosłych, a także swoich rówieśników w codziennym życiu, niezależnie od działań wojennych. Poniżanie, wyzwiska, popychanie i bicie – to formy przemocy. Przemoc, to intencjonalne postępowanie jednej osoby wobec drugiej, gdzie charakterystyczna jest przewaga sił, która doprowadza do naruszenia granic i praw. Należy zwrócić uwagę, że przemoc to nie tylko samo działanie, które wywołuje krzywdę, ale także każde zaniechanie związane z zaspokajaniem potrzeb, czy udzieleniem pomocy. Doświadczenie agresji i przemocy bardzo często skutkuje traumą i wywiera głęboki wpływ na psychikę człowieka.

Z diagnozy opracowanej w 2023 roku przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że najczęściej zgłaszane formy przemocy, której doświadczają dzieci i nastolatki to:

• przemoc ze strony rówieśników (66%),

• przemoc ze strony bliskiego dorosłego (32%),

• wykorzystanie seksualnie bez kontaktu fizycznego (26%).

Ponadto 23% dzieci i nastolatków było zaniedbywanych emocjonalnie, 20% – doświadczało parentyfikacji, a 14% – było świadkami przemocy w domu. Wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym doświadczyło 8% respondentów, tyle samo (8%) było zaniedbywanych fizycznie.

Jeżeli podejrzewasz lub widzisz, że jakieś dziecko jest ofiarą przemocy - ZAREAGUJ!

Na terenie naszego miasta specjalistyczna pomoc i wsparcie dla osób doświadczających przemocy (dzieci i dorosłych) udzielane jest w:

Instytucje w Słupsku, do których należy się zwrócić w przypadku podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone to: nasz Ośrodek, , Prokuratura, Policja, Sąd Rejonowy w Słupsku Wydział Rodzinny i Nieletnich, szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawcze, placówki ochrony zdrowia.

Przydatne informacje:

  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, prowadzi:

Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - tel.: 116 111

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dzieci mogą porozmawiać o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach, których doświadczają. Gdy czują się dyskryminowane, kiedy doświadczają przemocy lub są jej świadkiem. 

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci - tel.: 800 100 100

Wsparcie i informacje udzielane rodzicom i nauczycielom w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.

– link do strony Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę https://fdds.pl/

Poradnia działa 7 dni w tygodniu 24h. Dyżury pełnią przeszkoleni specjaliści. Infolinia przeznaczona jest dla osób w kryzysie emocjonalnym, ze szczególnym uwzględnieniem osób doświadczających przemocy domowej.

Kontakt

Adres

ul. Słoneczna 15D,
76-200 Słupsk

e-mail

sekretariat@mopr.slupsk.pl

Telefony

59 81 42 801
59 81 42 802

Fax

59 81 42 803