STOP Przemocy z PIKBAZĄ III
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku otrzymał dofinansowanie w kwocie 73 600,00 zł ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na realizację programu „STOP Przemocy z PIKBAZĄ III”.
Zadanie realizowane jest w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”.
„STOP Przemocy z PIKBAZĄ III” wpisuje się w ramy priorytetu II „Poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych lub doznających przemocy domowej”.
Podstawowym celem projektu jest poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych lub doznających przemocy domowej”
Projekt obejmie swoimi działaniami mieszkańców miasta Słupska - osoby zagrożone lub doznające przemocy domowej, w tym dzieci i młodzież do 18 roku życia.
Czas trwania projektu: lipiec 2024 r. - grudzień 2024 r.
Wartość projektu: 111 450,00 zł
Dofinansowanie: 73 600,00 zł
Wkład własny: 37 850,00 zł
W ramach działań zorganizowane zostanie między innymi:
- indywidualne poradnictwo specjalistyczne – organizowane według indywidualnych potrzeb osób zagrożonych lub dotkniętych przemocą domową. Usługa realizowana będzie przez doświadczonych specjalistów: psychologów oraz prawników. Szacuje się, że wsparciem objętych zostanie minimum 50 osób, w tym dorośli i dzieci.
- grupy wsparcia dla dzieci i młodzieży w wieku do 18 r.ż. oraz dla dorosłych kobiet. Spotkania grup wsparcia będą służyły wzmocnieniu i wsparciu w dążeniu do poradzenia sobie z problemami. Szacuje się, że wsparciem objętych zostanie minimum 16 osób, w tym dzieci i młodzież.
- pogadanki tematyczne – dla osób dorosłych zagrożonych lub dotkniętych przemocą domową oraz dla młodzieży w ramach godzin wychowawczych z zakresu przemocy domowej w słupskich szkołach średnich. Planuje się udział łącznie 222 osób.
- działania terapeutyczne dla dzieci i młodzieży – działaniami objętych zostanie około 45 dzieci;
- wzmocnienie kompetencji zawodowych osób realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej – ze szkoleń skorzysta 24 pracowników;
- poradnictwo rodzinne pn. „Szkoła rodzica” – dla minimum 12 osób.
Wszystkie zaplanowane działania wpłyną na rozwój usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych lub dotkniętych przemocą domową, zapewnią kompleksowość wsparcia, co wpłynie na poprawę jakości tych usług i przede wszystkim zapewni efekty z realizowanego wsparcia. Wszystkie działania będą służyły zintensyfikowaniu pomocy dla dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych zagrożonych lub dotkniętych przemocą domową, będą miały ogromne oddziaływanie zarówno w trakcie realizacji projektu, jak i po jego zakończeniu.